Nadprogramowa kreatywność – Błąd 3 – Wdrożenia ERP D365

3
Nadprogramowa kreatywność
(tzw. „zachcianki”)

Przed rozpoczęciem procesu wdrożenia, warto – a nawet trzeba – poznać możliwości i zastosowanie nowoczesnego systemu ERP. Czy przyda się i w jakim zakresie, czy firma jest na to gotowa, czy to jest “ten moment” na taką inwestycję?

Odpowiedzi na postawione pytania może przynieść analiza przedwdrożeniowa albo konstruktywne konsultacje ze specjalistami z firmy wdrożeniowej.

Jeśli decyzja jest “na tak”, kolejnym krokiem jest dokładne omówienie potrzebnych funkcjonalności.

Dlaczego? Ponieważ jednym z głównych błędów, a tym samym hamulców wdrożenia, są pojawiające się w trakcie “zachcianki”: – “a kiedyś to działało tak…”, “a zróbmy jeszcze taką funkcjonalność…”

Inlogica Separator

Microsoft posiada w swojej ofercie 2 podstawowe rozwiązania klasy ERP: Microsoft Dynamics 365 oraz Microsoft Dynamics Business Central. Każde z tych rozwiązań kierowane jest do innej grupy Klientów.

Przed rozpoczęciem prac warto zweryfikować, w której z tych grup się znajdujemy.

Zacząć np. od Business Centrala dla działu finansów, zamiast od razu “rzucać się” na Microsoft Dynamics 365.

Czasem metoda “krok po kroku” szybciej zaprowadzi firmę do mety, niż start w maratonie wdrażania bez odpowiedniego przygotowania i “na wyrost”.

Nie warto inwestować w rozwiązania niestandardowe, jeśli nie jesteśmy przekonani, że przyniesie to poprawę działania systemu. Nie ma też sensu zostawiać czegoś z czystego sentymentu, bo “zawsze tak było…”

Inlogica Separator

Nowe rozwiązanie powinno i może być skrojone na miarę konkretnego przedsiębiorstwa. Wcześniejsze określenie potrzebnych funkcjonalności (ma to związek z przygotowanym ramowym harmonogramem), umożliwi efektywną optymalizację kosztów i wdrażanych rozwiązań.

Inlogica Separator

Przydatnym, a często pomijanym przez Klientów etapem, jest zbadanie, czy każdy obszar firmy potrzebuje “modernizacji” systemu. Mówiąc wprost – czy w każdym dziale: w finansach, produkcji, magazynie czy w sprzedaży – sprawdzi się i tak samo potrzebny będzie system ERP oraz który z jego wariantów będzie optymalny.

Najlepsze rady

Zainteresował cię ten materiał, nie chcesz czekać? Zapoznaj się z całością materiału już teraz:

Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.