7 PODSTAWOWYCH BŁĘDÓW popełnianych we wdrożeniach ERP Microsoft Dynamics 365 Część 3

# 3 Nadprogramowa kreatywność (tzw. „zachcianki”)

Przed rozpoczęciem procesu wdrożenia, warto – a nawet trzeba – poznać możliwości i zastosowanie nowoczesnego systemu ERP. Czy przyda się i w jakim zakresie, czy firma jest na to gotowa, czy to jest “ten moment” na taką inwestycję?

Odpowiedzi na postawione pytania może przynieść analiza przedwdrożeniowa albo konstruktywne konsultacje ze specjalistami z firmy wdrożeniowej.

Jeśli decyzja jest “na tak”, kolejnym krokiem jest dokładne omówienie potrzebnych funkcjonalności.

Dlaczego? Ponieważ jednym z głównych błędów, a tym samym hamulców wdrożenia, są pojawiające się w trakcie “zachcianki”: – “a kiedyś to działało tak…”, “a zróbmy jeszcze taką funkcjonalność…”

Nie warto inwestować w rozwiązania niestandardowe, jeśli nie jesteśmy przekonani, że przyniesie to poprawę działania systemu. Nie ma też sensu zostawiać czegoś z czystego sentymentu, bo “zawsze tak było…”

Nowe rozwiązanie powinno i może być skrojone na miarę konkretnego przedsiębiorstwa. Wcześniejsze określenie potrzebnych funkcjonalności (ma to związek z przygotowanym ramowym harmonogramem), umożliwi efektywną optymalizację kosztów i wdrażanych rozwiązań.

Przydatnym, a często pomijanym przez Klientów etapem, jest zbadanie, czy każdy obszar firmy potrzebuje “modernizacji” systemu. Mówiąc wprost – czy w każdym dziale: w finansach, produkcji, magazynie czy w sprzedaży – sprawdzi się i tak samo potrzebny będzie system ERP oraz który z jego wariantów będzie optymalny.

Najlepsze rady

  • Trzymaj się blisko standardu rozwiązania – oprogramowanie biznesowe Microsoft funkcjonuje w tysiącach firm na całym świecie. Modyfikacje powinny ewentualnie dotyczyć tylko tych unikalnych procesów, które stoją u podstaw sukcesu Twojej firmy.
  • Realizuj plan podstawowy – trzymając się pierwotnego harmonogramu ramowego utrzymasz pod kontrolą budżet i kalendarz projektu.
  • Parkuj – stwórz listę wszystkich interesujących pomysłów na usprawnienia i włącz ją do ramowego harmonogramu lub przesuń na koniec kolejki prac realizacyjnych – dzięki temu utrzymasz tempo wdrożenia i będziesz mógł do nich wrócić, kiedy zakończą się najważniejsze prace.

Zainteresował cię ten materiał, nie chcesz czekać – zapoznaj się z całością materiału juz teraz: https://lp.inlogica.com/7-bledow

Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz politykę prywatności INLOGICA Sp. z o.o. Sp. k.