5
Zachwiane zaufanie
Każda współpraca opiera się na relacjach. Często różnego typu: biznesowych, partnerskich, kurtuazyjnych, towarzyskich, koleżeńskich. Bywa, że w grę wchodzi jedna z przywołanych, a zdarza się, że wszystkie razem.
Tak, czy inaczej podstawą owocnej współpracy na linii Klient-firma wdrożeniowa są “dobre relacje”. Oczekiwana jest “chemia”, idealnie kiedy “coś zaiskrzy” między Klientem a wykonawcą. Bo gdy dobrze się współpracuje, wypracowywane są najlepsze efekty. To truizm – fakt. Ale ciągle się sprawdza.
Na dobrych relacjach buduje się nie tylko zaufanie, ale także wzajemny szacunek.
Poszanowanie swojej i cudzej pracy pozwala uniknąć niezrozumienia. A jeśli towarzyszy temu elementarna wiedza o zakresie pracy programisty, wówczas praca “idzie jak po maśle”. Wtedy nie usłyszymy komentarzy typu: „dołożenie jednej kolumny do tabeli przecież nie może zająć dobremu programiście więcej niż 15 minut” itp., itd.
W budowaniu przyjaznych relacji pomagają sprawdzone i dobre praktyki w komunikacji:
- zawsze warto mówić jasno i wprost
- nie warto “owijać w bawełnę”, nie ma sensu rozmywać przekazu
- wskazane jest docenianie pracy całego zespołu
- koniecznie należy dotrzymywać danych obietnic
- a przede wszystkim, szanować wzajemnie poświęcony czas i wykonywaną pracę.
Dwie strony muszą darzyć się zaufaniem. Może nie bezgranicznym, ale na przyzwoitym poziomie.
Zarówno Klient, jak i wykonawca wdrożenia znają się na swojej pracy, wykonują ją profesjonalnie, wystarczy więc pozwolić specjalistom spokojnie pracować, i czasem po prostu starać się nie przeszkadzać. Każdy etap, który skończą, z pewnością omówią z Klientem, tj. z osobami do tego wyznaczonymi.
Partnerska relacja pozwala na swobodną i klarowną komunikację statusu prac. Brak porozumienia i zrozumienia wpływa na czas realizacji, pogarsza przyjazną atmosferę współpracy.
Nie da się wdrożyć, zaprogramować – szczególnie przy tak złożonym systemie – czegokolwiek w przysłowiowe 15 minut. Na pracę składają się różne działania. Oprócz czystego programowania dochodzą godziny testów, konsultacji, dokumentacji…
W pracy zespołów/firm wdrożeniowych bardziej liczą się ludzie i relacje/interakcje, niż procesy i systemy. Dzieje się tak, ponieważ procesy i systemy wdrażają ludzie z obu stron biznesu.
Jeśli nie będzie między nimi porozumienia, mogą pojawiać się problemy podczas wdrażania.
Współpraca zawsze zaczynam się od wzajemnego zrozumienia i zaufania.
Najlepsze rady
- Mów i słuchaj. Tyle wystarczy. Wiemy, że Twoja firma zapewne nie zajmuje się wdrażaniem systemów informatycznych – dlatego rozpocząłeś lub planujesz współpracę z fachowcami od wdrożeń. Korzystaj z ich doświadczeń, wskazówek, rekomendacji. Im również zależy na tym, żeby wdrożenie zakończyło się sukcesem, a droga do niego była jak najbezpieczniejsza i najprostsza. Nie bój się zadawania pytań. Wspólnie musicie dojść do przekonania, że rozumiecie wzajemne oczekiwania i cele biznesowe współpracy. Każde wyzwanie można szczerze omówić, tak aby wyciągnięte z tej rozmowy wnioski mogły poprawić kooperację.
Zainteresował cię ten materiał, nie chcesz czekać? Zapoznaj się z całością materiału już teraz: