6
Przeszacowany budżet
W tym miejscu znów warto przywołać ramowy harmonogram. Skosztorysowanie wdrożenia to jedno z podstawowych działań, jakie trzeba wykonać zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace.
Na początku trzeba zweryfikować potrzebę danego rozwiązania w firmie. Czy na pewno jest ono niezbędne, czy jest budżet na wdrożenie rozwiązania klasy ERP w organizacji. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla rozpoczęcia praca, ale i powodzenia całej realizacji.
Budżety i kosztorysy mają to do siebie, że często nie chcą się na końcowym etapie “spiąć”. Zawsze są nieprzewidziane wydatki, które nie zostały ujęte w tabelkach. I trudno się dziwić – dlatego są nieprzewidywalne. Stąd potrzeba założenia budżetu “na górkę”.
Z naszych doświadczeń wynika, że bufor powinien wynosić 10 – 20% wartości pierwotnych założeń.
Dlatego trzeba wszystko i dokładnie skalkulować, a później jeszcze raz przeskalować do potrzeb danej firmy/zakładu/przedsiębiorstwa.
Warto zadać sobie fundamentalne pytanie: czy nas na to stać, czy ta inwestycja przyniesie nam zakładane korzyści (nie tylko czysto finansowe).
Jak to mówią: budżet nie jest z gumy, a nerwy nie są ze stali.
Najlepsze rady
- Trzymaj się planu lub świadomie wprowadzaj zmiany – unikniesz niekontrolowanego rozszerzenia budżetu.
- Parkuj – stwórz listę wszystkich interesujących pomysłów na usprawnienia i włącz ją do ramowego harmonogramu lub przesuń na koniec kolejki prac realizacyjnych – dzięki temu utrzymasz tempo wdrożenia i będziesz mógł do nich wrócić, kiedy zakończą się najważniejsze prace.
- Czytaj raporty – wykonawca w dowolnym momencie powinien Ci udostępnić raport.
- Bądź aktywny – pytaj, włącz w prace swój zespół, znajdź czas na testy – wszystkie te aktywności pozwolą na ograniczenie kosztów i lepsze zrozumienie i kontrolę budżetu.
Zainteresował cię ten materiał, nie chcesz czekać? Zapoznaj się z całością materiału już teraz: