7 PODSTAWOWYCH BŁĘDÓW popełnianych we wdrożeniach ERP Microsoft Dynamics 365 Część 5

# 5 Zachwiane zaufanie

Każda współpraca opiera się na relacjach. Często różnego typu: biznesowych, partnerskich, kurtuazyjnych, towarzyskich, koleżeńskich. Bywa, że w grę wchodzi jedna z przywołanych, a zdarza się, że wszystkie razem.

Tak, czy inaczej podstawą owocnej współpracy na linii Klient-firma wdrożeniowa są “dobre relacje”. Oczekiwana jest “chemia”, idealnie kiedy “coś zaiskrzy” między Klientem a wykonawcą. Bo gdy dobrze się współpracuje, wypracowywane są najlepsze efekty. To truizm – fakt. Ale ciągle się sprawdza.

Na dobrych relacjach buduje się nie tylko zaufanie, ale także wzajemny szacunek.

Poszanowanie swojej i cudzej pracy pozwala uniknąć niezrozumienia. A jeśli towarzyszy temu elementarna wiedza o zakresie pracy programisty, wówczas praca “idzie jak po maśle”. Wtedy nie usłyszymy komentarzy typu: „dołożenie jednej kolumny do tabeli przecież nie może zająć dobremu programiście więcej niż 15 minut” itp., itd.

*W budowaniu przyjaznych relacji pomagają sprawdzone i dobre praktyki w komunikacji:

  • zawsze warto mówić jasno i wprost
  • nie warto “owijać w bawełnę”, nie ma sensu rozmywać przekazu
  • wskazane jest docenianie pracy całego zespołu
  • koniecznie należy dotrzymywać danych obietnic
  • a przede wszystkim, szanować wzajemnie poświęcony czas i wykonywaną pracę. *

Dwie strony muszą darzyć się zaufaniem. Może nie bezgranicznym, ale na przyzwoitym poziomie.

Zarówno Klient, jak i wykonawca wdrożenia znają się na swojej pracy, wykonują ją profesjonalnie, wystarczy więc pozwolić specjalistom spokojnie pracować, i czasem po prostu starać się nie przeszkadzać. Każdy etap, który skończą, z pewnością omówią z Klientem, tj. z osobami do tego wyznaczonymi.

Partnerska relacja pozwala na swobodną i klarowną komunikację statusu prac. Brak porozumienia i zrozumienia wpływa na czas realizacji, pogarsza przyjazną atmosferę współpracy.

W pracy zespołów/firm wdrożeniowych bardziej liczą się ludzie i relacje/interakcje, niż procesy i systemy. Dzieje się tak, ponieważ procesy i systemy wdrażają ludzie z obu stron biznesu.

Jeśli nie będzie między nimi porozumienia, mogą pojawiać się problemy podczas wdrażania.

Współpraca zawsze zaczynam się od wzajemnego zrozumienia i zaufania.

Najlepsze rady

  • Mów i słuchaj. Tyle wystarczy.
  • Wiemy, że Twoja firma zapewne nie zajmuje się wdrażaniem systemów informatycznych – dlatego rozpocząłeś lub planujesz współpracę z fachowcami od wdrożeń.
  • Korzystaj z ich doświadczeń, wskazówek, rekomendacji. Im również zależy na tym, żeby wdrożenie zakończyło się sukcesem, a droga do niego była jak najbezpieczniejsza i najprostsza.
  • Nie bój się zadawania pytań. Wspólnie musicie dojść do przekonania, że rozumiecie wzajemne oczekiwania i cele biznesowe współpracy. Każde wyzwanie można szczerze omówić, tak aby wyciągnięte z tej rozmowy wnioski mogły poprawić kooperację.

Zainteresował cię ten materiał, nie chcesz czekać – zapoznaj się z całością materiału juz teraz: https://lp.inlogica.com/7-bledow

Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz politykę prywatności INLOGICA Sp. z o.o. Sp. k.