2
Niewystarczające zaangażowanie
Wdrożenie – czy potocznie mówiąc – “dowiezienie” projektu zależy od pracy zespołowej. I nie chodzi tu jedynie o dedykowany zgrany zespół specjalistów po stronie wykonawcy. Powodzenie zależne jest od owocnej i efektywnej współpracy obu stron. Gdy jedna strona angażuje się bardziej niż druga, realizacja może natknąć się na niepotrzebne utrudnienia.
Kolejna sprawa, to głębokie zaangażowanie w projektowanie założonych rozwiązań. Niestety nie jest to możliwe, gdy nie ma konkretnych osób przypisanych do zadania lub/i odpowiedzialność jest rozproszona. Optymalnym rozwiązaniem, byłoby przypisanie do projektu po stronie Klienta, takich osób, które mogą w imieniu zleceniodawcy podejmować wiążące decyzje i akceptować kolejne etapy prac.
Wiąże się to często z kompetencjami i przygotowaniem “merytoryczno-technicznym”. Często pojawiają się pytania, wątpliwości czy nowe pomysły, które trzeba omówić. Wówczas potrzebne jest zrozumienie kwestii i otwartość w rozmowach osób odpowiedzialnych za projekt (u Klienta).
Aby wdrożenie przebiegło zgodnie z opracowanym wcześniej ramowym harmonogramem, specjaliści potrzebują – dostarczonych przez Klienta – wszystkich wymaganych danych do wykonania projektu.
Należą do nich m.in. plan kont, dostawcy, odbiorcy, kartoteki produktów/usług, wytyczne do VAT.
Jak widać, znajomość wdrażanych rozwiązań jest istotna nie tylko przy testach, ale i ustaleniach techniczno-organizacyjnych w trakcie całego procesu wdrażania.
Pomóc w tym mogą szkolenia poprzedzające wdrożenie. Z jednej strony, przygotują zespół Klienta do pracy z nowym systemem, z drugiej, pozwolą sprawdzić “stan wiedzy” o tym, co wdrażamy.
Najlepsze rady
- Bądź aktywny – pozwól specjalistom na wykorzystanie ich doświadczeń, jednocześnie tam, gdzie to możliwe proponuj usprawnienia i modyfikacje ułatwiające prace w Twojej organizacji.
- Kontroluj proces – zaplanuj cykliczne spotkania, podczas których zweryfikujesz postępy prac, odchylenia od pierwotnego planu etc.
- Umocuj Twój zespół – nadaj członkom Twojego zespołu uprawnienia do podejmowania decyzji o ostatecznym kształcie i działaniu poszczególnych funkcjonalności wpływających na ich codzienną pracę.
- Pytaj – Twoja firma zapewne nie zajmuje się wdrożeniami. Jeżeli coś jest niejasne, nie bój się zadawania pytań.
- Testuj, testuj, testuj – sprawdzaj szybko, dokładnie i wielokrotnie przygotowane rozwiązania.
Zainteresował cię ten materiał, nie chcesz czekać? Zapoznaj się z całością materiału już teraz: